…a byla svatba…myslivecká

zveřejněno v kultura

Mají se rádi a mají stejný zájem – přírodu. Nejprve se proto oba přihlásili do kurzu o první lovecký lístek, který pořádal OMS Třebíč. Jako adepti dělají mysliveckou praxi v MS Hrotovice a zúčastňují se mysliveckých akcí během roku, aby získali co nejvíce poznatků a zkušeností. Také společně. Takže rozhodnutí bylo jasné – vezmeme se. Jakmile se to dověděl jejich kamarád – myslivec a člen KPK OMS Třebíč, dostal okamžitě nápad: a bude to svatba myslivecká! Protože Ondra má přemíru energie, nápadů a je šikovný, začal organizovat. Domluvil se s kolegy myslivci MS Hrotovice, pozval myslivecké trubačky – vždyť jaká by to byla myslivecká svatba bez tradičního mysliveckého troubení. A to nejnutnější – myslivci v mysliveckých uniformách, i ženich Jaroslav. Protože je Jaroslav adept, nechal si ušít uniformu novou a moc mu slušela.

13. října 2018 se všichni myslivci – účastníci sešli před domem, kde bydlí nevěsta Jana. Po menším občerstvení zrežíroval Ondra pro přítomné i pro okolní „přihlížející“ nezvyklou podívanou. Před vchodem do domu myslivci položili jedlové chvojí /jeden kolega vtipně poznamenal, že už jim hází takto brzy klacky pod nohy/, myslivci udělali špalír, kterým postupně prošli snoubenci a jejich rodina. Trubačky na lesnice doprovázely odjezd svatebčanů vhodnými mysliveckými skladbami. Samotný obřad se konal v nedaleké Valči. „Ano“ si snoubenci řekli v kostele. I zde prošli ženich s maminkou, světci, příbuzní a na závěr nevěsta s otcem tradičním špalírem za zvuků znělek a hlaholů.  Potom už obřad probíhal jako u svateb jiných – … manželský polibek a gratulace přítomných. Slavnostní myslivecké halali zakončilo oficiální část. Bohužel nezazněly na počest novomanželů a budoucích myslivců tradiční salvy z brokovnic myslivců, před kostelem to nebylo vhodné, sv. Hubert by se mohl zlobit. Pak se mladí manželé Hrdovis kamarádypřesunuli do revíru  MS a v přírodě, v lese kromě odložené salvy vznikla spousta netradičních fotografií. Budou jistě pěknou vzpomínkou.

I když se ve stejnou sobotu konalo v okolí svateb několik, tato byla svým pojetím určitě jedna jediná. Organizátorům, hlavně Ondrovi Vašíčkovi, ale i dalším zúčastněným myslivcům, patří velký dík za náročnou realizaci. Ale povedlo se!  Novomanželům přejeme vše nej…, po získání loveckého lístku nádherné zážitky v přírodě, a nejen lovecké. A to nejdůležitější: „kupu myslivečků“!

Text: PhDr. Marie Nováková, KPK OMS Třebíč

Foto: Ing. František Texl