Myslivecký kotlík pro sousedy a přátele myslivosti 2018-07-21

zveřejněno v kultura

V Popůvkách nad Jihlavou se 21. července 2018 uskutečnila akce Myslivecký kotlík pro sousedy a přátele myslivosti

Čtvrtou prázdninovou sobotu se opět za vesničkou Popůvky nad Jihlavou proběhly děti kouzelnou mysliveckou stezkou, na které potkávaly zvěř doslova na každém kroku. U ztrouchnivělého pařezu na ně pátravě vykukoval překvapený zajíc, ale hned nedaleko se suchou trávou prodíral pořádný štětináč s úctyhodnými zbraněmi. Ten občas zaskočil i leckterou doprovázející maminku. Kňour tentokrát kupodivu ponechal v klidu bez bekání srnce šesteráka, popásajícího se opodál. Kuna si zálibně prohlížela pestře zbarveného bažanta a z větví stromů vše pozorně sledovali výr, puštík i krahujec. A ještě celou řadu dalších preparátů včetně vzácnějšího ořešníka kropenatého či ostralky štíhlé ukryli členové Mysliveckého spolku Pojihlaví kolem lesní stezky, na které docházelo k řadě překvapivých setkání. Malí myslivci pak mnohokrát vraštili svoje čelíčka, aby pernatou i srstnatou zvěř správně pojmenovali, protože ani norka amerického nepotkávají tak často. Dobrá znalost naší zvěře i nelíčený zájem o vzácnější druhy se jim však vyplatily, protože s razítkem na ruce se běželo k dalším disciplínám radostněji, například ke stloukání krmelce pro zimní přikrmování, střelbě ze vzduchovky s puškohledem i z opravdové flobertky a k dalším. S alespoň jedním razítkem na ruce bylo možné se svézt záchranářskou lanovkou přes lesní roklinku nad vyschlým potokem anebo pracovní čtyřkolkou popovézt k lesu pytel jadrného krmiva. Se všemi pěti razítky se nakonec běželo pro odměny a nebyly jen sladké. Myslivci si připravili také omalovánky a pexesa, tužky, pravítka a záložky s obrázky zvěře, pro větší děti i brožurky Českomoravské myslivecké jednoty o myslivosti a lesnictví k lehkému ale poučnému letnímu čtení.

Z louky to však po celou dobu vonělo čerstvě připravovanou zvěřinovou ochutnávkou – přírodním kotlíkem z divočáka na zelenině, což ve spojení s výčepem přitahovalo dospělé návštěvníky – sousedy a přátele myslivosti, kterým se rozhodli myslivci z Hartvíkovic, Popůvek a Kramolína touto formou poděkovat za spolupráci a vzájemný respekt.

Díky sokolníkům z Vícenic si mohly děti pohladit, a dokonce i nakrmit živé dravce – krkavce, výra, puštíka i sovičku pálenou, ty odvážnější si je vzaly na ruku, odvahu k tomu pak sebrali i někteří dospělí.

Vše se přitom odehrálo v duchu prastarých mysliveckých tradic. Hned na uvítanou nastoupili myslivci za zvuku mosazných lesnic jako na společném lovu a svoje sousedy přivítali sborovým zpěvem mysliveckého hlaholu Vítání. Po několika větách předsedy spolku o smyslu soudobé myslivosti zazněl ještě i Začátek honu. Během občerstvení předvedli myslivečtí trubači další ukázky lovecké hudby, včetně částí Hubertské mše B dur k poctě svatého Huberta, patrona myslivosti. Nezapomněli ani na formální závěr, podobný výřadům na honech, při kterém se nad lesem vznešeně a přitom pokorně neslo Babylonské halali z pera místních trubačů.

Dobrá nálada a sousedské povídání však na louce pokračovalo i když odpolední žhavé slunce překryly večerní dešťové mraky, ale to už místní děti ve svých postýlkách rozjímaly nad odpoledními zážitky.

Ing. Miroslav Nováček, předseda MS Pojihlaví