Přednáška v MŠ Třebenice 2018-10-18

zveřejněno v kultura

Není snad kouzelnější pohled než na rozzářené dětské oči. Od vánočního rozbalování dárků nás sice ještě dělí dva měsíce, navíc hojně naplněné společnými lovy a jinými mysliveckými aktivitami, ale radost ze šikovných dětí můžeme zažívat kdykoli během roku. Stačí, když s dětmi hodinku či dvě pobesedujeme o myslivosti, ukážeme jim trofeje, necháme je pohladit preparáty, pustíme jim hlasy a promítneme obrázky naší zvěře, zodpovíme jejich všetečné dotazy, zaujmeme je povídáním o správném chování v přírodě… tak jako se to ve čtvrtek 18. října povedlo Bc. Janu KlusáčkoviMateřské škole v Třebenicích, kam nás pozvala její ředitelka Bc. Jana Durdíková.

Málokdo z nás myslivců je školený pedagog, ale cestu k dětem si jistě dokážeme najít. Musí se dát stranou pohodlí, ostych a zkusit to, přizpůsobit výklad věku dětí, otázkami a hrami udržet jejich pozornost. Výsledek však stojí za to – radost a nadšení dětí je nám dostatečnou odměnou. Ale nejen to! Teď už třebenické děti nebudou na otázku „Co dělají myslivci?“ odpovídat „Zabíjejí zvířata.“, zato bezpečně poznají třeba kunu skalní a na procházce zanesou do krmelce vlastnoručně nasbírané kaštany.

S radostí jsem navodil mysliveckou atmosféru besedy několika loveckými signály a hlaholy, předvedl dětem lesnici i borlici a chviličku si s nimi popovídal o mysliveckých zvycích a tradicích. Velmi rád také doprovodím kohokoli z vás, kolegové myslivci, budete-li mít chuť a odvahu pobesedovat s dětmi ve vaší škole či školce. Nenecháme přece naše děti, aby jen opakovaly co slyší o myslivcích a ochraně přírody v televizi!

 

Text a fotografie: Ing. Miroslav Nováček, Babylonští trubači

 

REAKCE PANÍ ŘEDITELKY:

Dobrý den pane inženýre.

Dnes 18.10.2018 proběhla v naší mateřské škole – Třebenice, beseda se členy mysliveckého svazu. Akce byla perfektně připravená, oba přednášející  pan Klusáček i pan Novák nás naučili mnoho nového. Děti pozorně naslouchaly, radostně si zahrály pohybovou hru na lišku, odpovídaly na hádanky s musím napsat, že ostudu jsme si určitě netrhli :). Moc děkujeme za zprostředkování této besedy, také musíme pochválit  skvěle promyšlený obsah celé přednášky a co jsme ocenili, bylo to, že jsme mohli slyšet i troubení na lesní roh, dozvěděli jsme se i něco z tradic a  děti si mohly doslova „ohmatat“ trofeje, kožešiny a dokonce zkoušely i zatroubit na roh.  Díky tomu všemu mají děti opravdu hodnotné zážitky, my učitelky nové informace a také víme, co před vánocemi přinést do krmelce a jak správně naložit s nasbíranými kaštany.

 

Moc zdravíme  a ještě jednou děkujeme.

Bc Jana Durdíková, ředitelka MŠ

 

p.s. Zajistili jsme písemné souhlasy rodičů s focením pro účely vašeho svazu, takže pokud budou pánové mít nějaké fotografie, můžete je bez obav

použít. 🙂