Barvářské zkoušky honičů – Slavice, Výčapy – 16.10.2021

zveřejněno v kynologie

Barvářské zkoušky honičů (BZH) kvalifikují psa k lovu a dosledu spárkaté zvěře se zvláštním zaměřením na náročný lov a dosled zvěře černé.  V jedné skupině může být nejvýše 6 psů.

Psi musí na zkouškách prokázat přiměřenou ostrost na zvěř černou, což je základní předpoklad možnosti využívání psa k dosledu postřelené zvěře černé.

V letošním roce se pořádáním těchto zkoušek ujal MS Slavice společně s MS Výčapy. Zkoušky se konaly v lesním revíru MS Slavice části Hošťanka, tato lokalita vyhovovala podmínkám pro konání zkoušek.

Na zkoušky bylo přihlášeno 12 psů, 11 psů obstálo a jeden pes se nedostavil.

Zahájení akce probíhalo v Motorestu Morava ve Výčapech, kde byl dostatečný prostor pro parkování a zázemí pro vůdce senát rozhodčích.

Ředitel zkoušek, pan Jiří Jurka, přivítal vůdce, sbor rozhodčích a na dané podmínky i přítomné diváky, kteří se přišli podívat na výkony psů, seznámil všechny s organizací celých zkoušek a předal slovo vrchnímu rozhodčímu. Vrchní rozhodčí Petr Pelech přivítal všechny účastníky akce a seznámil všechny zúčastněné se sborem rozhodčích, který tvořili: Josef Machát, Miroslav Vybošťok, Martina Mrkvicová, Jan Škoda a čekatelé na funkci rozhodčích Zdenka Leonhartová a Jaroslav Bednář.

Vítězem zkoušek se stal pes západosibiřské laiky Agem ze Svinských pastvin vedený Vojtěchem Hadrabou, na druhém místě se umístila fena jezevčíka trpasličího/králičího hladkosrstého Debra Onyx Love of My Life vedená Johanou Fojtíkovou a třetí místo obsadilaa fena německého loveckého teriéra Dita z Vavrekovo dvora vedená Janem Bednářem.

Všichni úspěšní vůdci si pro své svěřence odnesli malou pozornost od našeho sponzora (krmivo Calibra) a první tři obdrželi krmivo, které dodal Josef Soukup.

MS Slavice patří poděkování za skvěle připravené zkoušky, které probíhaly v přátelském duchu, s důrazem na dodržování mysliveckých tradic a zvyků, se skvělým zázemím.

Na závěr chci poděkovat firmě Calibra za sponzoring ve formě granulí a pamlsků pro všechny zúčastněné.

Eva Illová
Předsedkyně KK OMS Třebíč