Víkend se psy v honitbě Ostrůvek 25. a 26. 6. 2016

zveřejněno v kynologie

Víkend se psy v honitbě Ostrůvek

Používání lovecky upotřebitelných psů je nedílnou součástí myslivosti. Správnému myslivci není třeba tuto zásadu dokazovat, neboť se říká, že myslivec bez psa je jen poloviční myslivec. Je třeba dbát na to, aby současná úroveň lovecké kynologie odpovídala potřebám myslivosti. Kynologická komise při OMS Třebíč se na tyto zásady zaměřuje a snaží se motivovat začínající myslivce, aby si loveckého psa pořídili, cvičili ho a absolvovali zkoušky, aby se pes stal jejich nezbytným pomocníkem při lovu. Výchova a výcvik loveckého psa není jednoduchá, kynologii musíme být schopni přinášet osobní i hmotné oběti. Snažíme se začínajícím kynologům radit a pomáhat. Proto probíhají před zkouškami nácviky, kdy si majitelé pejsků mohou ověřit, jak na tom jejich pejsek s poslušností je a jak zvládá jednotlivé disciplíny určené zkušebním řádem pro jednotlivé zkoušky.

Na poslední červnový víkend byly v honitbě Ostrůvek naplánovány barvářské zkoušky a lesní zkoušky ostatních plemen. Již dva víkendy před zkouškami probíhaly v honitbě výcvikové tréninky. Majitelé a vůdci loveckých pejsků se seznámili s prostředím, kde zkoušky probíhaly, mohli si vyzkoušet stopní dráhu a další disciplíny. Zjistili, jak jejich pes reaguje na přítomnost ostatních, vyměnili si zkušenosti s výcvikem, v některých případech byli upozorněni, jaké chyby dělají i jak je napravit.

Díky kvalitní přípravě pejsků na zkoušky, díky tomu, jak se páníčci svým pejskům věnují, byli všichni velmi úspěšní. Na lesních zkouškách startovalo 12 pejsků, na barvářských zkouškách 18 pejsků. Všichni obstáli, i když podmínky byly vzhledem k počasí opravdu těžké. Při teplotách nad 30 stupňů se v sobotu v odpoledních hodinách pejsci osvěžovali v blízkém rybníku, aby vůbec vše zvládli. Blahopřejeme všem vůdcům i jejich nyní již lovecky upotřebitelným psům k jejich výkonu a přejeme spoustu krásných zážitků při výkonu myslivosti. Vždyť myslivost bez psa není myslitelná.

Omlouváme se všem, kteří se chtěli zkoušek zúčastnit a nebyli přijati. Kapacita pro startující pejsky je omezená, v honitbě není pro větší počet psů prostor.

Jana Velebová – kynologická komise OMS Třebíč

 

Ke stažení: