Zkoušky norování – Bažantnice – 9.10.2021

zveřejněno v kynologie

V roce 2020 prošla umělá nora na Bažantnici rekonstrukcí, které se ujala KK, hnacím motorem a koordinátorem byl člen KK pan Petr Pelech. Proto jsme naplánovali na rok 2021 zkoušky norování.

Zkouška norování je zkouškou psa při práci pod zemí, a to bez kontaktu s liškou. Sbor rozhodčích přitom posuzuje vlohy norníků. Zkouška slouží pro prvotní orientaci ve vlastnostech psů a nutná ke splnění minimálních nároků ve smyslu chovatelském a současně naplňuje zásady zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Na zkoušky bylo přihlášeno 14 psů, 13 psů obstálo a jeden pes odstoupil.

Zahájení akce probíhalo v sídle OMS Třebíč na Bažantnici, kde byl dostatečný prostor pro parkování a zázemí pro vůdce a dva senáty rozhodčích. Trubači, pánové Radovan a Eduard Mitnerovi, zahájili zkoušky znělkou „Vítání“, což dodalo této akci ten správný nádech. 

Vrchní rozhodčí Josef Machát přivítal všechny účastníky akce a seznámil všechny zúčastněné s organizací zkoušek a se sborem rozhodčích, který tvořili: Miroslav Jílek, Miroslav Vybošťok a čekatel na funkci rozhodčího pan Zdeněk Pokorný.

Vítězem zkoušek se stala fena jezevčíka standardního drsnosrstého Ceridwen de Hortis Bohemia vedená MVDr. Lubošem Hlavsou, na druhém místě se umístila fena německého loveckého teriéra Kory od Kamennské hory vedená Alešem Bartůňkem a třetí místo obsadil pes německého loveckého teriéra Sir vedený Vlastimilem Matějkou.

Všichni úspěšní vůdci si pro své svěřence odnesli malou pozornost od našeho sponzora (krmivo Calibra).

MS Bažantnice patří poděkování za skvěle připravené zkoušky, které probíhaly v přátelském duchu, s důrazem na dodržování mysliveckých tradic a zvyků, se skvělým zázemím a výborným občerstvením.

V neposlední řadě patří poděkování panu Josefu Smutnému, který se po celý rok pečlivě stará o lišky, které nám na nácviky a zkoušky přiveze.

Na závěr chci poděkovat firmě Calibra za sponzoring ve formě granulí a pamlsků pro všechny zúčastněné.

Eva Illová
Předsedkyně KK OMS Třebíč