Zkoušky vloh ohařů a ostatních plemen – Třebelovice 2018-05-19

zveřejněno v kynologie

Myslivecký  spolek Třebelovice – tentokrát pořadatel zkoušek vloh ohařů a ostatních plemen

Myslivecký spolek /MS/ Třebelovice se řadí na okrese Třebíč k nejaktivnějším spolkům.

Dne 19. května 2018 přádali členové zkoušky vloh ohařů a ostatních plemen. Tentokrát. Protože spolek organizuje dlouhodobě /pravidelně jednou každým rokem/ různorodé zkoušky, v 90. letech se v honitbě uskutečnil dokonce i Memoriál Richarda Knolla. Podmínky jsou pro jakýkoliv druh zkoušek lovecky upotřebitelných psů jedinečné. Spolek byl založen už v roce 1950, v současnosti má 14 členů, obhospodařuje necelých 1 300 ha /převažuje pole, ze zvěře srčí, černá i vysoká/. Že byli a jsou členové stále výbornými hospodáři /mimo jiné v honitbě sázeli i ovocné stromy/ a chovateli, dokazuje řada pečlivě udržovaných mysliveckých zařízení. Několik je jich vidět od myslivecké chaty „Pod Lindou“.  Aby nedošlo ke špatnému výkladu, Linda se jmenuje kopec za obcí Třebelovice a na okraji lesa chata stojí. Výhled do okolí je skutečně výjimečný. Myslivci zde pořádají všechny své akce, včetně letošních zkoušek.

Tóny lesnice svolaly účastníky k nástupu. K ověření schopností svých miláčků předstoupilo před skupinu rozhodčích 18 vůdců, 12 z nich představilo plemena velká, např. ohaře německé, výmarské a irské setry, 6 vůdců plemena ostatní – především jezevčíky a teriéry. Zkoušky zahájil místopředseda MS pan Jiří Jurka. Přivítal vůdce, rozhodčí a bohatou koronu. Po představení vedoucích skupin, předal slovo vrchnímu rozhodčímu Mgr.Blechovi.  Mgr. Oldřich Blecha je dlouholetý, zkušený vrchní rozhodčí, který se účastnil i Memoriálu Karla Podhajského.   Připomněl, že letos se zkoušky bohužel poprvé konají bez pana Jana Jurky. Jan Jurka zemřel v lednu 2018, byl velkým kynologem, vždy ředitelem zkoušek  a jako jediný na okrese byl jmenován čestným členem ČMMJ. Jeho památku uctili přítomní minutou ticha.

Po představení rozhodčích, včetně dvou čekatelek, byli psi rozděleni do skupin a zkoušky mohly začít.

V odpoledních hodinách bylo rozhodnuto. Z ohařů se umístila na prvním místě fena /VOK/ Czara od Bezdrevského lesa, vůdkyně Veronika Nováková. U ostatních plemen byl na výsledné listině na 1. místě uveden Hack z Doubí – pes /J/, vůdce Petr Endl.  Vrchní rozhodčí zhodnostil připravenost a průběh zkoušek a poděkoval vůdcům za jejich ukázněnost.  Konstatoval, že zkoušky byly vzorně připraveny jak ze strany OMS Třebíč, tak ze strany MS Třebelovice. S poděkováním se připojila paní Veronika Nováková. Děkovala rozhodčím za objektivní hodnocení a pořadatelům za příjemné prostředí a bohaté a chutné pohoštění.

Text PhDr. Marie Nováková členka kulturně-propagační komise OMS

Výsledková listina zkoušek vloh ohařů

Výsledková listina zkoušek vloh ostatních plemen